Szanowni Rolnicy,

Od 1 września do 30 listopada w całej Polsce odbędzie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Dane będą zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.

Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej.

Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody spisu.

Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Rolnicy, którzy nie posiadają dostępu do Internetu mogą dokonać samospisu w utworzonym w Urzędzie Gminy Punkcie Spisowym. Punkt Spisowy w Urzędzie będzie czynny od 1 września 2020r.

Kolejną formą dokonania spisu jest spis telefoniczny. Rolnik chcący skorzystać z tej formy powinien zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.

Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.

Pytania w Powszechnym Spisie Rolnym będą dotyczyć następujących zagadnień:

DZIAŁ I – UŻYTKOWANIE GRUNTÓW

DZIAŁ II - POWIERZCHNIA ZASIEWÓW

DZIAŁ III - ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE

DZIAŁ IV – NAWOŻENIE

DZIAŁ V - OCHRONA ROŚLIN

DZIAŁ VI - BUDYNKI GOSPODARSKIE

DZIAŁ VII – CIĄGNIKI, MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE

DZIAŁ VIII – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

DZIAŁ IX – STRUKTURA DOCHODÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO Z

UŻYTKOWNIKIEM GOSPODARSTWA INDYWIDUALNEGO.

DZIAŁ X - AKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA

DZIAŁ XI - CHÓW I HODOWLA RYB

Przed przystąpieniem do spisu należy przygotować wszystkie potrzebne dane i informacje z powyższych działów, wtedy dokonanie samospisu przebiegnie w sposób szybki i bezproblemowy.

Po więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym zapraszam na stronę:

https://spisrolny.gov.pl/